Joomla - CMS

Obsługa programu Joomla! nie jest skomplikowana, jednak niezbędna jest podstawowa wiedza na temat jego budowy oraz zasad funkcjonowania, by później w kilku prostych krokach móc samodzielnie tworzyć szablony stron www.

Aby stworzyć szablon w Joomla! potrzebny nam jest prosty edytor tekstu. Najlepiej, by był to edytor, który dobrze znamy i rozumiemy, nawet popularny Word, czy Notatnik – do programowania w Joomla! potrzebujemy bowiem tylko treści. Jednak programy te generalnie nie zostały stworzone w celu programowania, więc mogą pojawić się podczas prób stworzenia szablonu problemy z kodowaniem. Uniknąć ich możemy poprzez używanie edytorów tekstu stworzonych do programowania – Pajączek, Dreamweaver, Nvu czy Kompozer – dwa ostatnie dostępne są w sieci bez żadnych opłat, całkowicie legalnie. Programy te są bardzo pomocne przy programowaniu, gdyż zawierają wyspecjalizowane funkcje. Za pomocą edytorów możemy dowolnie edytować i modyfikować pliki swoich szablonów.

Tworzenie podstawowego, najprostszego szablonu można opisać następująco:

Tworzymy katalog „templates”, w nim katalog „moj_szablon”, w edytorze tekstu tworzymy pliki: „index.php” oraz „templateDetails.xml”. To nie wszystko – tworzymy dwa nowe katalogi o nazwach „css” oraz „images”, by utrzymać porządek w swoich plikach do programowania. Plik „templateDetails.xml” jest niezbędny do stworzenia szablonu widzianego przez Joomla. Skopiujemy i wkleimy do niego specjalny plik czyli zapis znaków i funkcji zawierających metadane o szablonie, określanych treścią zawierającą się pomiędzy symbolami <> a </>, które z pewnością nie są obce osobom, które nieco znają zasady programowania. Stworzenie takiego podstawowego pliku, ze zmienioną własnoręcznie nazwą autora czy szablonu, to podstawowy, najprostszy wstęp do programowania w Joomla!.

Kody źródłowe, które wykorzystujemy w tworzeniu szablonów, nie mogą być tworem naszej wyobraźni. To ściśle opracowana struktura kodu, w której zmianie mogą ulec jedynie niektóre parametry zawarte między <> a </>, ale struktura ta pozwoli nam stworzyć działający szablon, w którym będziemy mogli modyfikować pewne ustawienia poprzez zabawę z różnymi parametrami. Warto poczytać branżowe czasopisma z poradami i szablonami do skopiowania, które pomogą unowocześnić wygląd naszej strony, są one bezpłatne. Aby otrzymać unikatowy, wyjątkowy szablon warto jednak zlecić jego wykonanie specjaliście. 

Tworzenie witryn internetowych jest zaawansowanym procesem, wymagającym wielu miesięcy ciężkiej pracy umysłowej, oraz znajomości podstawowych programów do tworzenia oraz sprawnej obsługi stron internetowych. Jednym z tych, które trzeba opanować, jest CMS – Content Managment System, czyli system zarządzania treścią na stronach www – tekstami, grafiką, sposobem funkcjonowania serwisu. Jest to tak zwana „warstwa treści, prezencji i aplikacji”, dzięki której na jednym CMS-ie mogą pracować redaktorzy, graficy i informatycy.

Program Joomla! dzieli się na Platformę Joomla! oraz CMS Joomla!. CMS Joomla! pozwala na łatwe dodawanie zawartości strony i samodzielną aktualizacje danych, nawet wielokrotnie w ciągu dnia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co więcej, aby obsłużyć CMS Joomla!, nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy z zakresu informatyki czy programowania, wystarczy zwykła przeglądarka internetowa – po to, by móc wstawić stronę na serwer. Stworzenie szablonu można jednak zlecić specjalistycznej firmie, która zrobi to szybciej i efektowniej.

Aby uzyskać dostęp do strony redagowanej poprzez Joomla!, należy posiadać dostęp do danej witryny. Innymi słowy – tylko administrator strony ma prawo dokonywać zmian w ustawieniach systemu, autorzy i redaktorzy po uzyskaniu kodu dostępu mogą jedynie ingerować w treści na stronie. Co więcej, Joomla! oferuje przechowywanie informacji w bazie danych, przez co zapisane dane można wykorzystywać po wielokroć, nawet w różnych miejscach, można je przygotować do druku czy stworzyć z nich PDF, czy utworzyć archiwum z wygenerowanych treści.

Kluczem do obsługi Joomla! jest zrozumienie zasad jej działania. To nie jest program, w którym tworzymy stronę i wrzucamy ją na serwer, by użytkownik po wpisaniu właściwego adresu otrzymał tę właśnie stronę. Joomla! nie jest programem do tworzenia stron, takim jak Pajączek czy FrontPage. To system zarządzania treścią, czyli CMS. Oznacza to, że Joomla! automatycznie generuje dla ciebie stronę, która odpowiada parametrom Twojego wyszukiwania. Joomla! to samodzielna i w pełni gotowa witryna internetowa, której nie należy już tworzyć od podstaw. Trzeba wrzucić ją na serwer i zadbać o zmianę szablonu na nowy. Wszystko po to, by była dostępna szerokiemu gronu użytkowników i dostarczała im treści, jakich poszukują. Po odświeżeniu strony zbudowanej na bazie Joomla! otrzymamy już zupełnie inną, nową stronę – z inną ilością odsłon, delikatnymi zmianami niedostrzegalnymi dla przeciętnego użytkownika, jednak dowodzącymi, że nie jest to ta sama strona co poprzednio. Obsługiwać program Joomla! jest bardzo łatwo, do zmodyfikowania szablonu warto jednak poprosić o pomoc programistę, a więc – do dzieła!