Tworzenie witryn internetowych jest zaawansowanym procesem, wymagającym wielu miesięcy ciężkiej pracy umysłowej, oraz znajomości podstawowych programów do tworzenia oraz sprawnej obsługi stron internetowych. Jednym z tych, które trzeba opanować, jest CMS – Content Managment System, czyli system zarządzania treścią na stronach www – tekstami, grafiką, sposobem funkcjonowania serwisu. Jest to tak zwana „warstwa treści, prezencji i aplikacji”, dzięki której na jednym CMS-ie mogą pracować redaktorzy, graficy i informatycy.

Program Joomla! dzieli się na Platformę Joomla! oraz CMS Joomla!. CMS Joomla! pozwala na łatwe dodawanie zawartości strony i samodzielną aktualizacje danych, nawet wielokrotnie w ciągu dnia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co więcej, aby obsłużyć CMS Joomla!, nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy z zakresu informatyki czy programowania, wystarczy zwykła przeglądarka internetowa – po to, by móc wstawić stronę na serwer. Stworzenie szablonu można jednak zlecić specjalistycznej firmie, która zrobi to szybciej i efektowniej.

Aby uzyskać dostęp do strony redagowanej poprzez Joomla!, należy posiadać dostęp do danej witryny. Innymi słowy – tylko administrator strony ma prawo dokonywać zmian w ustawieniach systemu, autorzy i redaktorzy po uzyskaniu kodu dostępu mogą jedynie ingerować w treści na stronie. Co więcej, Joomla! oferuje przechowywanie informacji w bazie danych, przez co zapisane dane można wykorzystywać po wielokroć, nawet w różnych miejscach, można je przygotować do druku czy stworzyć z nich PDF, czy utworzyć archiwum z wygenerowanych treści.

Kluczem do obsługi Joomla! jest zrozumienie zasad jej działania. To nie jest program, w którym tworzymy stronę i wrzucamy ją na serwer, by użytkownik po wpisaniu właściwego adresu otrzymał tę właśnie stronę. Joomla! nie jest programem do tworzenia stron, takim jak Pajączek czy FrontPage. To system zarządzania treścią, czyli CMS. Oznacza to, że Joomla! automatycznie generuje dla ciebie stronę, która odpowiada parametrom Twojego wyszukiwania. Joomla! to samodzielna i w pełni gotowa witryna internetowa, której nie należy już tworzyć od podstaw. Trzeba wrzucić ją na serwer i zadbać o zmianę szablonu na nowy. Wszystko po to, by była dostępna szerokiemu gronu użytkowników i dostarczała im treści, jakich poszukują. Po odświeżeniu strony zbudowanej na bazie Joomla! otrzymamy już zupełnie inną, nową stronę – z inną ilością odsłon, delikatnymi zmianami niedostrzegalnymi dla przeciętnego użytkownika, jednak dowodzącymi, że nie jest to ta sama strona co poprzednio. Obsługiwać program Joomla! jest bardzo łatwo, do zmodyfikowania szablonu warto jednak poprosić o pomoc programistę, a więc – do dzieła!