Obsługa programu Joomla! nie jest skomplikowana, jednak niezbędna jest podstawowa wiedza na temat jego budowy oraz zasad funkcjonowania, by później w kilku prostych krokach móc samodzielnie tworzyć szablony stron www.

Aby stworzyć szablon w Joomla! potrzebny nam jest prosty edytor tekstu. Najlepiej, by był to edytor, który dobrze znamy i rozumiemy, nawet popularny Word, czy Notatnik – do programowania w Joomla! potrzebujemy bowiem tylko treści. Jednak programy te generalnie nie zostały stworzone w celu programowania, więc mogą pojawić się podczas prób stworzenia szablonu problemy z kodowaniem. Uniknąć ich możemy poprzez używanie edytorów tekstu stworzonych do programowania – Pajączek, Dreamweaver, Nvu czy Kompozer – dwa ostatnie dostępne są w sieci bez żadnych opłat, całkowicie legalnie. Programy te są bardzo pomocne przy programowaniu, gdyż zawierają wyspecjalizowane funkcje. Za pomocą edytorów możemy dowolnie edytować i modyfikować pliki swoich szablonów.

Tworzenie podstawowego, najprostszego szablonu można opisać następująco:

Tworzymy katalog „templates”, w nim katalog „moj_szablon”, w edytorze tekstu tworzymy pliki: „index.php” oraz „templateDetails.xml”. To nie wszystko – tworzymy dwa nowe katalogi o nazwach „css” oraz „images”, by utrzymać porządek w swoich plikach do programowania. Plik „templateDetails.xml” jest niezbędny do stworzenia szablonu widzianego przez Joomla. Skopiujemy i wkleimy do niego specjalny plik czyli zapis znaków i funkcji zawierających metadane o szablonie, określanych treścią zawierającą się pomiędzy symbolami <> a </>, które z pewnością nie są obce osobom, które nieco znają zasady programowania. Stworzenie takiego podstawowego pliku, ze zmienioną własnoręcznie nazwą autora czy szablonu, to podstawowy, najprostszy wstęp do programowania w Joomla!.

Kody źródłowe, które wykorzystujemy w tworzeniu szablonów, nie mogą być tworem naszej wyobraźni. To ściśle opracowana struktura kodu, w której zmianie mogą ulec jedynie niektóre parametry zawarte między <> a </>, ale struktura ta pozwoli nam stworzyć działający szablon, w którym będziemy mogli modyfikować pewne ustawienia poprzez zabawę z różnymi parametrami. Warto poczytać branżowe czasopisma z poradami i szablonami do skopiowania, które pomogą unowocześnić wygląd naszej strony, są one bezpłatne. Aby otrzymać unikatowy, wyjątkowy szablon warto jednak zlecić jego wykonanie specjaliście.